Santee Cooper Regional Airport (MNI)
Santee Cooper Regional Airport (MNI)
MNI
Santee Cooper Regional Airport (MNI)
Manning, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MNI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-12-31.2000W/33-35-13.6000N -80.208667/33.587111 (Estimated) |
| Elevation | 103 ft / 31.39 m (Surveyed) |
| Land | 67 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles S of Manning, SC |
| Location | Clarendon County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 02/20
| Dimensions | 3602 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 12° | 127° |
| Physical elevation | 95.00 ft | 103.00 ft |
| Coordinates | 33.582262N / 80.209916W | 33.591939N / 80.207425W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |