Menominee-marinette Twin County Airport (MNM)
Menominee-marinette Twin County Airport (MNM)
MNM
Menominee-marinette Twin County Airport (MNM)
Menominee, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MNM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-38-18.7546W/45-07-36.0770N -87.638543/45.126688 (Estimated) |
| Elevation | 625 ft / 190.50 m (Surveyed) |
| Land | 600 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Menominee, MI |
| Location | Menominee County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MNM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5999 x 100 ft (1828 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 614.00 ft | 622.00 ft |
| Coordinates | 45.123220N / 87.644417W | 45.137338N / 87.632484W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5100 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 621.00 ft | 605.00 ft |
| Coordinates | 45.127810N / 87.645023W | 45.117118N / 87.632281W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |