Marion Municipal Airport (MNN)
Marion Municipal Airport (MNN)
MNN
Marion Municipal Airport (MNN)
Marion, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MNN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-03-48.5000W/40-36-58.5000N -83.063472/40.616250 (Estimated) |
| Elevation | 993 ft / 302.67 m (Surveyed) |
| Land | 658 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Marion, OH |
| Location | Marion County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MNN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 989.00 ft | 993.00 ft |
| Coordinates | 40.611420N / 83.071332W | 40.618294N / 83.055745W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 3498 x 100 ft (1066 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 986.00 ft | 989.00 ft |
| Coordinates | 40.620665N / 83.068848W | 40.615873N / 83.057932W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |