Monroe County Airport (MNV)
Monroe County Airport (MNV)
MNV
Monroe County Airport (MNV)
Madisonville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MNV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-22-49.4000W/35-32-42.8000N -84.380389/35.545222 (Estimated) |
| Elevation | 1031 ft / 314.25 m (Surveyed) |
| Land | 112 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Madisonville, TN |
| Location | Monroe County, TN |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3643 x 75 ft (1110 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 1030.00 ft | 1001.00 ft |
| Coordinates | 35.541619N / 84.384638W | 35.548843N / 84.376164W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |