Mobile Regional Airport (MOB)
Mobile Regional Airport (MOB)
MOB
Mobile Regional Airport (MOB)
Mobile, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MOB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-14-34.2000W/30-41-29.1000N -88.242833/30.691417 (Estimated) |
| Elevation | 219 ft / 66.75 m (Surveyed) |
| Land | 1717 acres |
| From nearest city | 11 nautical miles W of Mobile, AL |
| Location | Mobile County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MOB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 8502 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 213.00 ft | 213.00 ft |
| Coordinates | 30.702289N / 88.253986W | 30.683329N / 88.238166W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
Runway 18/36
| Dimensions | 4376 x 150 ft (1334 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 216.00 ft | 212.00 ft |
| Coordinates | 30.694741N / 88.236518W | 30.682710N / 88.236514W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway H1
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |