Modesto City-co-harry Sham Fld Airport (MOD)
Modesto City-co-harry Sham Fld Airport (MOD)
MOD
Modesto City-co-harry Sham Fld Airport (MOD)
Modesto, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MOD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
120-57-15.9000W/37-37-33.0000N -120.954417/37.625833 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 435 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Modesto, CA |
| Location | Stanislaus County, CA |
| Magnetic Variation | 16E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MOD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 5904 x 150 ft (1800 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 99.00 ft | 82.00 ft |
| Coordinates | 37.629740N / 120.960102W | 37.620645N / 120.943227W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 3464 x 100 ft (1056 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 124° | 127° |
| Physical elevation | 98.00 ft | 86.00 ft |
| Coordinates | 37.629567N / 120.964094W | 37.624231N / 120.954191W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |