Moore-murrell Airport (MOR)
Moore-murrell Airport (MOR)
MOR
Moore-murrell Airport (MOR)
Morristown, TN
Latest photos of Moore-murrell Airport (MOR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MOR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-22-31.6000W/36-10-45.8000N -83.375444/36.179389 (Estimated) |
| Elevation | 1313 ft / 400.20 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Morristown, TN |
| Location | Hamblen County, TN |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5717 x 100 ft (1743 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 1313.00 ft | 1274.00 ft |
| Coordinates | 36.174276N / 83.382807W | 36.184489N / 83.368095W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | SDF/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes | Yes |