Mount Pleasant Municipal Airport (MPZ)
Mount Pleasant Municipal Airport (MPZ)
MPZ
Mount Pleasant Municipal Airport (MPZ)
Mount Pleasant, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MPZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-30-39.8505W/40-56-47.7235N -91.511070/40.946590 (Estimated) |
| Elevation | 730 ft / 222.50 m (Surveyed) |
| Land | 124 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Mount Pleasant, IA |
| Location | Henry County, IA |
| Magnetic Variation | 00W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MPZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 1965 x 120 ft (599 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Coordinates | 40.945169N / 91.513492W | 40.949781N / 91.509836W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*03/21 CORNERS & EDGES MKD BY YELLOW CONES. |
Runway 15/33
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 725.00 ft | 730.00 ft |
| Coordinates | 40.951020N / 91.514130W | 40.941291N / 91.507425W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |