Dare County Regional Airport (MQI)
Dare County Regional Airport (MQI)
MQI
Dare County Regional Airport (MQI)
Manteo, NC
Latest photos of Dare County Regional Airport (MQI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MQI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-41-43.9287W/35-55-08.3376N -75.695536/35.918983 (Estimated) |
| Elevation | 13 ft / 3.96 m (Surveyed) |
| Land | 340 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Manteo, NC |
| Location | Dare County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MQI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4305 x 100 ft (1312 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 9.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 35.913959N / 75.700754W | 35.923275N / 75.691793W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 3301 x 73 ft (1006 x 22 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 35.923664N / 75.696661W | 35.915256N / 75.692487W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 17 AND 35 MARKINGS FADED TO NONEXISTENT. |
Basic , Poor Condition |