Indianapolis Regional Airport (MQJ)
Indianapolis Regional Airport (MQJ)
MQJ
Indianapolis Regional Airport (MQJ)
Indianapolis, IN
Latest photos of Indianapolis Regional Airport (MQJ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MQJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-53-49.4300W/39-50-36.5480N -85.897064/39.843486 (Estimated) |
| Elevation | 862 ft / 262.74 m (Surveyed) |
| Land | 1805 acres |
| From nearest city | 12 nautical miles E of Indianapolis, IN |
| Location | Hancock County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5504 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 862.00 ft | 858.00 ft |
| Coordinates | 39.837055N / 85.909499W | 39.842218N / 85.891082W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 3901 x 75 ft (1189 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 858.00 ft | 857.00 ft |
| Coordinates | 39.853921N / 85.894887W | 39.843855N / 85.890141W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |