Chester County G O Carlson Airport (MQS)
Chester County G O Carlson Airport (MQS)
MQS
Chester County G O Carlson Airport (MQS)
Coatesville, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MQS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-51-55.7000W/39-58-44.3000N -75.865472/39.978972 (Estimated) |
| Elevation | 660 ft / 201.17 m (Surveyed) |
| Land | 352 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Coatesville, PA |
| Location | Chester County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 5400 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 638.00 ft | 660.00 ft |
| Coordinates | 39.980456N / 75.874904W | 39.977466N / 75.856033W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |