Smyrna Airport (MQY)
Smyrna Airport (MQY)
MQY
Smyrna Airport (MQY)
Smyrna, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MQY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-31-12.3000W/36-00-32.3000N -86.520083/36.008972 (Estimated) |
| Elevation | 543 ft / 165.51 m (Surveyed) |
| Land | 1700 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Smyrna, TN |
| Location | Rutherford County, TN |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 957 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MQY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 01/2001 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5546 x 100 ft (1690 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 4° | 127° |
| Physical elevation | 519.00 ft | 521.00 ft |
| Coordinates | 36.000623N / 86.521145W | 36.015819N / 86.519795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 8048 x 150 ft (2453 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 543.00 ft | 517.00 ft |
| Coordinates | 36.017856N / 86.528736W | 36.001135N / 86.510936W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | CONC-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |