Eastern Wv Rgnl/shepherd Fld Airport (MRB)
Eastern Wv Rgnl/shepherd Fld Airport (MRB)
MRB
Eastern Wv Rgnl/shepherd Fld Airport (MRB)
Martinsburg, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-58-58.7967W/39-24-08.4845N -77.982999/39.402357 (Estimated) |
| Elevation | 564 ft / 171.91 m (Surveyed) |
| Land | 1015 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Martinsburg, WV |
| Location | Berkeley County, WV |
| Magnetic Variation | 08W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 8815 x 150 ft (2687 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 71° | 127° |
| Physical elevation | 565.00 ft | 550.00 ft |
| Coordinates | 39.398347N / 77.997714W | 39.406366N / 77.968284W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |