Marfa Municipal Airport (MRF)
Marfa Municipal Airport (MRF)
MRF
Marfa Municipal Airport (MRF)
Marfa, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-01-03.1000W/30-22-16.0000N -104.017528/30.371111 (Estimated) |
| Elevation | 4849 ft / 1477.98 m (Surveyed) |
| Land | 816 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Marfa, TX |
| Location | Presidio County, TX |
| Magnetic Variation | 08E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | El Paso |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MRF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5309 x 75 ft (1618 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 4827.00 ft | 4849.00 ft |
| Coordinates | 30.365706N / 104.020458W | 30.375971N / 104.008494W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 09/27
| Dimensions | 2825 x 60 ft (861 x 18 m) |
| Surface | DIRT-P |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 4829.00 ft | 4834.00 ft |
| Coordinates | 30.369661N / 104.025361W | 30.369582N / 104.016406W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*THR MKRS ONLY; WHITE AUTO TIRES. |
Runway 13/31
| Dimensions | 6203 x 75 ft (1891 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4840.00 ft | 4830.00 ft |
| Coordinates | 30.378075N / 104.025496W | 30.365951N / 104.011668W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |