Michael J. Smith Field Airport (MRH)
Michael J. Smith Field Airport (MRH)
MRH
Michael J. Smith Field Airport (MRH)
Beaufort, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-39-37.2790W/34-44-01.5312N -76.660355/34.733759 (Estimated) |
| Elevation | 11 ft / 3.35 m (Surveyed) |
| Land | 412 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Beaufort, NC |
| Location | Carteret County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MRH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 4191 x 147 ft (1277 x 45 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 34.727461N / 76.661910W | 34.737872N / 76.655951W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 5003 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 8.00 ft |
| Coordinates | 34.733131N / 76.669064W | 34.738272N / 76.653622W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 8/26 MARKINGS EXTREMELY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4001 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 10.00 ft |
| Coordinates | 34.736190N / 76.665518W | 34.728757N / 76.655707W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |