Merrill Field Airport (MRI)
Merrill Field Airport (MRI)
MRI
Merrill Field Airport (MRI)
Anchorage, AK
Latest photos of Merrill Field Airport (MRI)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-50-41.0069W/61-12-48.7622N -149.844724/61.213545 (Estimated) |
| Elevation | 137 ft / 41.76 m (Surveyed) |
| Land | 436 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Anchorage, AK |
| Location | Anchorage County, AK |
| Magnetic Variation | 19E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
| NOTAMs Facility | MRI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2000 x 60 ft (610 x 18 m) |
| Surface | GRVL-DIRT-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 130.00 ft | 136.00 ft |
| Coordinates | 61.209672N / 149.845141W | 61.211885N / 149.834766W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 124.00 ft | 137.00 ft |
| Coordinates | 61.215903N / 149.853306W | 61.215900N / 149.830622W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 2640 x 75 ft (805 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 124.00 ft | 117.00 ft |
| Coordinates | 61.215681N / 149.852517W | 61.208461N / 149.852525W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |