Iowa County Airport (MRJ)
Iowa County Airport (MRJ)
MRJ
Iowa County Airport (MRJ)
Mineral Point, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-14-12.0000W/42-53-12.8000N -90.236667/42.886889 (Estimated) |
| Elevation | 1170 ft / 356.62 m (Surveyed) |
| Land | 244 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Mineral Point, WI |
| Location | Iowa County, WI |
| Magnetic Variation | 00W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MRJ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 3600 x 60 ft (1097 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 1164.00 ft | 1171.00 ft |
| Coordinates | 42.881564N / 90.236307W | 42.889108N / 90.227639W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 110° | 127° |
| Physical elevation | 1129.00 ft | 1164.00 ft |
| Coordinates | 42.890417N / 90.248770W | 42.885558N / 90.231323W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |