Foothills Regional Airport (MRN)
Foothills Regional Airport (MRN)
MRN
Foothills Regional Airport (MRN)
Morganton, NC
Latest photos of Foothills Regional Airport (MRN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-36-41.0830W/35-49-12.8410N -81.611412/35.820234 (Estimated) |
| Elevation | 1270 ft / 387.10 m (Surveyed) |
| Land | 1170 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles NE of Morganton, NC |
| Location | Caldwell County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MRN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 1230.00 ft | 1270.00 ft |
| Coordinates | 35.813312N / 81.615125W | 35.827155N / 81.607697W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |