Union County Airport (MRT)
Union County Airport (MRT)
MRT
Union County Airport (MRT)
Marysville, OH
Latest photos of Union County Airport (MRT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MRT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-21-05.8000W/40-13-28.9000N -83.351611/40.224694 (Estimated) |
| Elevation | 1021 ft / 311.20 m (Surveyed) |
| Land | 54 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Marysville, OH |
| Location | Union County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4218 x 75 ft (1286 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 83° | 127° |
| Physical elevation | 1021.00 ft | 997.00 ft |
| Coordinates | 40.223974N / 83.359101W | 40.225388N / 83.344109W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |