Northwest Alabama Regional Airport (MSL)
Northwest Alabama Regional Airport (MSL)
MSL
Northwest Alabama Regional Airport (MSL)
Muscle Shoals, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MSL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-36-36.8000W/34-44-43.1000N -87.610222/34.745306 (Estimated) |
| Elevation | 550 ft / 167.64 m (Surveyed) |
| Land | 640 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Muscle Shoals, AL |
| Location | Colbert County, AL |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MSL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 11/29
| Dimensions | 6694 x 150 ft (2040 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 114° | 127° |
| Physical elevation | 542.00 ft | 550.00 ft |
| Coordinates | 34.749008N / 87.617012W | 34.741497N / 87.596673W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 539.00 ft | 541.00 ft |
| Coordinates | 34.750908N / 87.615723W | 34.739921N / 87.616042W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |