Dane County Rgnl-truax Field Airport (MSN)
Dane County Rgnl-truax Field Airport (MSN)
MSN
Dane County Rgnl-truax Field Airport (MSN)
Madison, WI
Latest photos of Dane County Rgnl-truax Field Airport (MSN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MSN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-20-15.0161W/43-08-23.5649N -89.337504/43.139879 (Estimated) |
| Elevation | 886 ft / 270.05 m (Surveyed) |
| Land | 3500 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Madison, WI |
| Location | Dane County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MSN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 03/21
| Dimensions | 7200 x 150 ft (2195 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 29° | 127° |
| Physical elevation | 861.00 ft | 887.00 ft |
| Coordinates | 43.133302N / 89.341757W | 43.150580N / 89.328683W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 5846 x 150 ft (1782 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 859.00 ft | 862.00 ft |
| Coordinates | 43.147909N / 89.341563W | 43.136286N / 89.326468W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 9006 x 150 ft (2745 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 860.00 ft | 862.00 ft |
| Coordinates | 43.149137N / 89.341025W | 43.124444N / 89.342166W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |