Missoula International Airport (MSO)
Missoula International Airport (MSO)
MSO
Missoula International Airport (MSO)
Missoula, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MSO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-05-26.0000W/46-54-58.7000N -114.090556/46.916306 (Estimated) |
| Elevation | 3206 ft / 977.19 m (Surveyed) |
| Land | 2700 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NW of Missoula, MT |
| Location | Missoula County, MT |
| Magnetic Variation | 17E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MSO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4612 x 75 ft (1406 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 3199.00 ft | 3204.00 ft |
| Coordinates | 46.916012N / 114.096614W | 46.916158N / 114.078164W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 11/29
| Dimensions | 9501 x 150 ft (2896 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3192.00 ft | 3206.00 ft |
| Coordinates | 46.924844N / 114.106559W | 46.907942N / 114.077640W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |