Massena Intl-richards Field Airport (MSS)
Massena Intl-richards Field Airport (MSS)
MSS
Massena Intl-richards Field Airport (MSS)
Massena, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MSS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-50-42.4292W/44-56-10.4715N -74.845119/44.936242 (Estimated) |
| Elevation | 222 ft / 67.67 m (Surveyed) |
| Land | 752 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Massena, NY |
| Location | St Lawrence County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MSS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 01/1976 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5600 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 203.00 ft | 222.00 ft |
| Coordinates | 44.930028N / 74.849396W | 44.943165N / 74.838186W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 203.00 ft | 204.00 ft |
| Coordinates | 44.934439N / 74.854478W | 44.937049N / 74.839475W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |
- FREQUENT CONCENTRATION OF SEAGULLS AND CANADA GEESE ON AND INVOF ARPT PARTICULARLY DURG POOR WX PERIODS.
- 421 FT LGTD/MKD TWR 6000 FT S OF ARPT.
- BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT.
- RY CONDS RPRTD DUR NML HRS OF OPN.
- OVERNIGHT ACFT PARKING AVBL AT TERMINAL APRON.
- AFTER ATTENDANCE HRS VEHICLE & PEDESTRIAN ACCESS TO FBO APRON & HANGAR ONLY AVBL WITH KEY CARD FOR AUTOMATIC GATE.
- FILED FOR RECORD PURPOSES ONLY.