Louis Armstrong New Orleans International Airport (MSY)
Louis Armstrong New Orleans International Airport (MSY)
MSY
Louis Armstrong New Orleans International Airport (MSY)
New Orleans, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MSY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-15-32.5000W/29-59-35.8000N -90.259028/29.993278 (Estimated) |
| Elevation | 3 ft / 0.91 m (Surveyed) |
| Land | 1500 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles W of New Orleans, LA |
| Location | Jefferson Parish, LA |
| Magnetic Variation | 02E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MSY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I D S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 15° | 127° |
| Physical elevation | 2.00 ft | -2.00 ft |
| Coordinates | 29.984502N / 90.251415W | 30.003053N / 90.245510W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | LOC/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | RLLS | MALS |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10/28
| Dimensions | 10104 x 150 ft (3080 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 4.00 ft | 1.00 ft |
| Coordinates | 29.996627N / 90.281729W | 29.989213N / 90.250969W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |