Selfridge Angb Airport (MTC)
Selfridge Angb Airport (MTC)
MTC
Selfridge Angb Airport (MTC)
Mount Clemens, MI
Latest photos of Selfridge Angb Airport (MTC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-50-07.8000W/42-36-30.0000N -82.835500/42.608333 (Estimated) |
| Elevation | 579 ft / 176.48 m (Surveyed) |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Mount Clemens, MI |
| Location | Macomb County, MI |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTC (NOTAM-d service available) |
Runway 01/19
| Dimensions | 9000 x 150 ft (2743 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 583.00 ft | 583.00 ft |
| Coordinates | 42.601562N / 82.837251W | 42.626422N / 82.836419W |
| Traffic pattern | Right | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | SALS | ALSF1 |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |