The Florida Keys Marathon Airport (MTH)
The Florida Keys Marathon Airport (MTH)
MTH
The Florida Keys Marathon Airport (MTH)
Marathon, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-03-04.9000W/24-43-34.3000N -81.051361/24.726194 (Estimated) |
| Elevation | 5 ft / 1.52 m (Surveyed) |
| Land | 197 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Marathon, FL |
| Location | Monroe County, FL |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A U 12/1974 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5008 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 67° | 127° |
| Physical elevation | 5.00 ft | 5.00 ft |
| Coordinates | 24.723522N / 81.058327W | 24.728843N / 81.044409W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |