Montrose Regional Airport (MTJ)
Montrose Regional Airport (MTJ)
MTJ
Montrose Regional Airport (MTJ)
Montrose, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
107-53-39.3000W/38-30-35.3000N -107.894250/38.509806 (Estimated) |
| Elevation | 5759 ft / 1755.34 m (Surveyed) |
| Land | 966 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Montrose, CO |
| Location | Montrose County, CO |
| Magnetic Variation | 12E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTJ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 7510 x 100 ft (2289 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5698.00 ft | 5758.00 ft |
| Coordinates | 38.509224N / 107.904857W | 38.493567N / 107.887792W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5694.00 ft | 5734.00 ft |
| Coordinates | 38.529831N / 107.892740W | 38.502381N / 107.892629W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |