Martin State Airport (MTN)
Martin State Airport (MTN)
MTN
Martin State Airport (MTN)
Baltimore, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-24-49.6000W/39-19-32.4000N -76.413778/39.325667 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Surveyed) |
| Land | 747 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles E of Baltimore, MD |
| Location | Baltimore County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 6997 x 180 ft (2133 x 55 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 9.00 ft |
| Coordinates | 39.332474N / 76.422483W | 39.318849N / 76.405047W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | ILS/DME |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 65 x 65 ft (20 x 20 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |