Coles County Memorial Airport (MTO)
Coles County Memorial Airport (MTO)
MTO
Coles County Memorial Airport (MTO)
Mattoon/charleston, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-16-47.9000W/39-28-40.4000N -88.279972/39.477889 (Estimated) |
| Elevation | 722 ft / 220.07 m (Surveyed) |
| Land | 1225 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Mattoon/charleston, IL |
| Location | Coles County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Responsible ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTO (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5799 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 719.00 ft | 712.00 ft |
| Coordinates | 39.474141N / 88.288329W | 39.482052N / 88.270503W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 714.00 ft | 714.00 ft |
| Coordinates | 39.481263N / 88.289688W | 39.474314N / 88.268476W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1098 x 250 ft (335 x 76 m) |
| Surface | TURF |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 715.00 ft | 719.00 ft |
| Coordinates | 39.478982N / 88.288401W | 39.475977N / 88.288091W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY MKD WITH CORNER STONE MARKERS, LENGTH & WIDTH. |