Montauk Airport (MTP)
Montauk Airport (MTP)
MTP
Montauk Airport (MTP)
Montauk, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-55-13.7000W/41-04-36.0000N -71.920472/41.076667 (Estimated) |
| Elevation | 7 ft / 2.13 m (Estimated) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Montauk, NY |
| Location | Suffolk County, NY |
| Magnetic Variation | 15W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 3246 x 75 ft (989 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 7.00 ft | 4.00 ft |
| Coordinates | 41.073642N / 71.924767W | 41.079715N / 71.916152W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
- ARPT CLSD TO HEL OPNS SS-SR; PPR.
- DEER ON OR INVOF ARPT.
- ARPT CLSD TO JET ACFT EXCEPT PPR CALL AMGR (631) 668-3738.
- HELICOPTERS CALL FOR PRIOR PERMISSION TO LND ON RAMP AREA.
- RY 06, 18 FT BRUSH ALONG RY EDGE 90 FT L; 30 FT POLE 400 FT FM THLD 79 FT L; 31 FT POLE 216 FT FM RY THLD 233 FT R.
- RY 06, 26 FT TREE 382 FT FM THLD 21 FT LT; 25-32 FT TREES 180-255 FT FM THLD 60 - 90 FT LT; 11 FT - 17 FT TREES 225-270 FT FM THLD 4-95 FT R.
- RY 24, 21 FT BRUSH ALONG RY EDGE 87 FT R.
- NO TOUCH AND GOES RY 06/24.
- EXISTED PRIOR TO 1959.