Blue Ridge Airport (MTV)
Blue Ridge Airport (MTV)
MTV
Blue Ridge Airport (MTV)
Martinsville, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-01-06.0000W/36-37-50.7000N -80.018333/36.630750 (Estimated) |
| Elevation | 941 ft / 286.82 m (Surveyed) |
| Land | 270 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Martinsville, VA |
| Location | Henry County, VA |
| Magnetic Variation | 07W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 118° | 127° |
| Physical elevation | 941.00 ft | 912.00 ft |
| Coordinates | 36.633999N / 80.025851W | 36.627507N / 80.010826W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |