Manitowoc County Airport (MTW)
Manitowoc County Airport (MTW)
MTW
Manitowoc County Airport (MTW)
Manitowoc, WI
Latest photos of Manitowoc County Airport (MTW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MTW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-40-50.1000W/44-07-43.6000N -87.680583/44.128778 (Estimated) |
| Elevation | 651 ft / 198.42 m (Surveyed) |
| Land | 414 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Manitowoc, WI |
| Location | Manitowoc County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MTW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3341 x 100 ft (1018 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 70° | 127° |
| Physical elevation | 651.00 ft | 638.00 ft |
| Coordinates | 44.129198N / 87.684310W | 44.132294N / 87.672334W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 646.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 44.134198N / 87.683765W | 44.120690N / 87.680452W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |