Montevideo-chippewa County Airport (MVE)
Montevideo-chippewa County Airport (MVE)
MVE
Montevideo-chippewa County Airport (MVE)
Montevideo, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MVE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-42-37.3198W/44-58-09.0830N -95.710367/44.969190 (Estimated) |
| Elevation | 1035 ft / 315.47 m (Surveyed) |
| Land | 374 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Montevideo, MN |
| Location | Chippewa County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MVE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 2385 x 165 ft (727 x 50 m) |
| Surface | TURF-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 1034.00 ft | 1022.00 ft |
| Coordinates | 44.968140N / 95.714231W | 44.973286N / 95.708545W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 03/21 THRS & EDGES MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 14/32
| Dimensions | 3995 x 75 ft (1218 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1034.00 ft | 1020.00 ft |
| Coordinates | 44.972641N / 95.714429W | 44.963919N / 95.705085W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |