Mount Vernon Airport (MVN)
Mount Vernon Airport (MVN)
MVN
Mount Vernon Airport (MVN)
Mount Vernon, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MVN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-51-30.6000W/38-19-24.1000N -88.858500/38.323361 (Estimated) |
| Elevation | 480 ft / 146.30 m (Surveyed) |
| Land | 1100 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Mount Vernon, IL |
| Location | Jefferson County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MVN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6496 x 150 ft (1980 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 467.00 ft | 468.00 ft |
| Coordinates | 38.317814N / 88.866751W | 38.329264N / 88.849389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 3146 x 100 ft (959 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 480.00 ft | 457.00 ft |
| Coordinates | 38.326689N / 88.862097W | 38.319207N / 88.856615W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 80 x 40 ft (24 x 12 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |