Marthas Vineyard Airport (MVY)
Marthas Vineyard Airport (MVY)
MVY
Marthas Vineyard Airport (MVY)
Vineyard Haven, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MVY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-36-49.9829W/41-23-36.3194N -70.613884/41.393422 (Estimated) |
| Elevation | 67 ft / 20.42 m (Surveyed) |
| Land | 688 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Vineyard Haven, MA |
| Location | Dukes County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MVY (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5504 x 100 ft (1678 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 41° | 127° |
| Physical elevation | 54.00 ft | 63.00 ft |
| Coordinates | 41.386655N / 70.619334W | 41.398122N / 70.606276W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 3328 x 75 ft (1014 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 67.00 ft | 57.00 ft |
| Coordinates | 41.398092N / 70.620245W | 41.392148N / 70.611040W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | Yes |