Mount Airy/surry County Airport (MWK)
Mount Airy/surry County Airport (MWK)
MWK
Mount Airy/surry County Airport (MWK)
Mount Airy, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MWK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-33-10.7000W/36-27-35.0000N -80.552972/36.459722 (Estimated) |
| Elevation | 1249 ft / 380.70 m (Surveyed) |
| Land | 147 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Mount Airy, NC |
| Location | Surry County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MWK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 18/36
| Dimensions | 4301 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1249.00 ft | 1208.00 ft |
| Coordinates | 36.465594N / 80.553830W | 36.453863N / 80.552113W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |