Mineral Wells Airport (MWL)
Mineral Wells Airport (MWL)
MWL
Mineral Wells Airport (MWL)
Mineral Wells, TX
Latest photos of Mineral Wells Airport (MWL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MWL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-03-36.6300W/32-46-53.7800N -98.060175/32.781606 (Estimated) |
| Elevation | 974 ft / 296.88 m (Estimated) |
| Land | 505 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Mineral Wells, TX |
| Location | Parker County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MWL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 5996 x 100 ft (1828 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 913.00 ft | 969.00 ft |
| Coordinates | 32.787426N / 98.064281W | 32.775650N / 98.050631W |
| Gradient | 0.90 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 4188 x 100 ft (1277 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 914.00 ft | 956.00 ft |
| Coordinates | 32.787453N / 98.063998W | 32.775943N / 98.064144W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |