Middletown Regional/hook Field Airport (MWO)
Middletown Regional/hook Field Airport (MWO)
MWO
Middletown Regional/hook Field Airport (MWO)
Middletown, OH
Latest photos of Middletown Regional/hook Field Airport (MWO)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MWO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-23-47.2000W/39-31-54.5000N -84.396444/39.531806 (Estimated) |
| Elevation | 650 ft / 198.12 m (Surveyed) |
| Land | 550 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Middletown, OH |
| Location | Butler County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6100 x 100 ft (1859 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 642.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 39.525573N / 84.403503W | 39.536463N / 84.387074W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 3040 x 297 ft (927 x 91 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 643.00 ft | 644.00 ft |
| Coordinates | 39.533012N / 84.404172W | 39.533701N / 84.393429W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
*08/26 MKD WITH WHITE AND BLACK CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |