Maxwell Afb Airport (MXF)
Maxwell Afb Airport (MXF)
MXF
Maxwell Afb Airport (MXF)
Montgomery, AL
Latest photos of Maxwell Afb Airport (MXF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MXF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-21-56.8000W/32-22-58.6000N -86.365778/32.382944 (Estimated) |
| Elevation | 171 ft / 52.12 m (Estimated) |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Montgomery, AL |
| Location | Montgomery County, AL |
| Magnetic Variation | 02W (2005) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MXF (NOTAM-d service available) |
Runway 007/187
| Dimensions | 3015 x 60 ft (919 x 18 m) |
| Surface | ASPH |
| 007 | 187 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 32.381408N / 86.363881W | 32.389658N / 86.364789W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 8013 x 150 ft (2442 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 171.00 ft | 166.00 ft |
| Coordinates | 32.391358N / 86.373106W | 32.372586N / 86.359533W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument | Precision instrument |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |