Monticello Regional Airport (MXO)
Monticello Regional Airport (MXO)
MXO
Monticello Regional Airport (MXO)
Monticello, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MXO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-09-47.8780W/42-13-13.3074N -91.163299/42.220363 (Estimated) |
| Elevation | 832 ft / 253.59 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Monticello, IA |
| Location | Jones County, IA |
| Magnetic Variation | 01E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MXO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 09/27
| Dimensions | 2316 x 90 ft (706 x 27 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 823.00 ft | 832.00 ft |
| Coordinates | 42.218933N / 91.165962W | 42.218917N / 91.157411W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 4400 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 825.00 ft | 829.00 ft |
| Coordinates | 42.226528N / 91.167730W | 42.215696N / 91.160554W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |