Myrtle Beach International Airport (MYR)
Myrtle Beach International Airport (MYR)
MYR
Myrtle Beach International Airport (MYR)
Myrtle Beach, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | MYR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-55-42.0000W/33-40-47.1000N -78.928333/33.679750 (Estimated) |
| Elevation | 25 ft / 7.62 m (Surveyed) |
| Land | 3795 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Myrtle Beach, SC |
| Location | Horry County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MYR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 04/1974 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 9503 x 150 ft (2897 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 21.00 ft |
| Coordinates | 33.692523N / 78.931514W | 33.666960N / 78.925130W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSF |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |