Lincoln Park Airport (N07)
Lincoln Park Airport (N07)
N07
Lincoln Park Airport (N07)
Lincoln Park, NJ
Latest photos of Lincoln Park Airport (N07)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N07 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-18-52.2050W/40-56-51.0880N -74.314501/40.947524 (Estimated) |
| Elevation | 182 ft / 55.47 m (Surveyed) |
| Land | 168 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Lincoln Park, NJ |
| Location | Morris County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1020 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2942 x 40 ft (897 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 178.00 ft | 181.00 ft |
| Coordinates | 40.943553N / 74.314081W | 40.951603N / 74.314936W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |