Lakewood Airport (N12)
Lakewood Airport (N12)
N12
Lakewood Airport (N12)
Lakewood, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N12 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-10-39.6100W/40-04-00.4890N -74.177669/40.066803 (Estimated) |
| Elevation | 43 ft / 13.11 m (Estimated) |
| Land | 192 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Lakewood, NJ |
| Location | Ocean County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 2912 x 60 ft (888 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 43.00 ft | 33.00 ft |
| Coordinates | 40.064091N / 74.181482W | 40.069511N / 74.173859W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |