Flying W Airport (N14)
Flying W Airport (N14)
N14
Flying W Airport (N14)
Lumberton, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N14 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-48-26.0000W/39-56-03.4000N -74.807222/39.934278 (Estimated) |
| Elevation | 49 ft / 14.94 m (Surveyed) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Lumberton, NJ |
| Location | Burlington County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 01/19
| Dimensions | 3496 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 35.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 39.929493N / 74.806958W | 39.939082N / 74.807459W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |