Aztec Municipal Airport (N19)
Aztec Municipal Airport (N19)
N19
Aztec Municipal Airport (N19)
Aztec, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N19 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-01-43.1600W/36-50-13.0150N -108.028656/36.836949 (Estimated) |
| Elevation | 5882 ft / 1792.83 m (Estimated) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Aztec, NM |
| Location | San Juan County, NM |
| Magnetic Variation | 12E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 2850 x 40 ft (869 x 12 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS FADED. |
Runway 08/26
| Dimensions | 4314 x 60 ft (1315 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 5877.00 ft | 5877.00 ft |
| Coordinates | 36.837333N / 108.036008W | 36.836564N / 108.021303W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | system of panels on left | pulsating/steady burning on left |
| Approach light | NSTD | |
| REIL | Yes | Yes |