Bradford County Airport (N27)
Bradford County Airport (N27)
N27
Bradford County Airport (N27)
Towanda, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N27 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-26-49.7000W/41-44-24.0000N -76.447139/41.740000 (Estimated) |
| Elevation | 730 ft / 222.50 m (Surveyed) |
| Land | 339 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Towanda, PA |
| Location | Bradford County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4300 x 75 ft (1311 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 730.00 ft | 716.00 ft |
| Coordinates | 41.735180N / 76.451656W | 41.744843N / 76.442612W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |