Punxsutawney Municipal Airport (N35)
Punxsutawney Municipal Airport (N35)
N35
Punxsutawney Municipal Airport (N35)
Punxsutawney, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-55-48.0190W/40-58-00.0290N -78.930005/40.966675 (Estimated) |
| Elevation | 1439 ft / 438.61 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Punxsutawney, PA |
| Location | Jefferson County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AOO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 2026 x 100 ft (618 x 30 m) |
| Surface | TURF-GRVL-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 40.963675N / 78.925866W | 40.969230N / 78.926144W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 06/24
| Dimensions | 3003 x 50 ft (915 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 57° | 127° |
| Physical elevation | 1410.00 ft | 1437.00 ft |
| Coordinates | 40.964545N / 78.937233W | 40.969055N / 78.928130W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*RY MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |