Wellsboro Johnston Airport (N38)
Wellsboro Johnston Airport (N38)
N38
Wellsboro Johnston Airport (N38)
Wellsboro, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N38 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-23-47.4000W/41-43-40.4000N -77.396500/41.727889 (Estimated) |
| Elevation | 1892 ft / 576.68 m (Surveyed) |
| Land | 112 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Wellsboro, PA |
| Location | Tioga County, PA |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IPT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3597 x 60 ft (1096 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 1889.00 ft | 1881.00 ft |
| Coordinates | 41.727697N / 77.403095W | 41.728063N / 77.389929W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |