Sky Manor Airport (N40)
Sky Manor Airport (N40)
N40
Sky Manor Airport (N40)
Pittstown, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N40 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-58-45.5090W/40-33-57.1760N -74.979308/40.565882 (Estimated) |
| Elevation | 560 ft / 170.69 m (Estimated) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Pittstown, NJ |
| Location | Hunterdon County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 2900 x 50 ft (884 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 548.00 ft | 558.00 ft |
| Coordinates | 40.563556N / 74.983544W | 40.568209N / 74.975072W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |