Jaars-townsend Airport (N52)
Jaars-townsend Airport (N52)
N52
Jaars-townsend Airport (N52)
Waxhaw, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | N52 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-44-52.7400W/34-51-49.7400N -80.747983/34.863817 (Estimated) |
| Elevation | 602 ft / 183.49 m (Surveyed) |
| Land | 38 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Waxhaw, NC |
| Location | Union County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 3309 x 40 ft (1009 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 602.00 ft | 599.00 ft |
| Coordinates | 34.860239N / 80.751378W | 34.867406N / 80.744589W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*MRKGS SMALLER THAN STD. |
Nonstandard , Good Condition
*MRKGS SMALLER THAN STD. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |